Peugeot 301 Aküsü Kaç Amper

Peugeot 301 Akü Amperi ve Fiyatları

Peugeot 301 akü fiyatları araştırması yaparken, kafanız karışabilir. Maalesef bir çok sitede bilgiler ve fiyatlar yanlış olarak geçmekte. Bu sebeple bu makalemizi okuyarak, doğru bilgi sahibi olmanız daha güzel olacaktır. Benden alın veya almayın ama neyi aradığınızı, ne olması gerektiğini bilerek arayın.

Peugeot 301 Aküsü ile alakalı detaylı olarak yazmış olduğum makaleyi sonuna kadar okuyarak, tam anlamıyla bilgi sahibi olabilirsiniz. O sebeple sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim, sizler için araştırdım, vakit ayırdım ve yazdım diyebilirim. Sizler de yorumlarınızla bana destek olmak isterseniz, kafanıza takılan şeyleri yorum olarak sorabilirsiniz. Siteden ayrılmadan önce ana sayfamız da yer alan tercih ettiğiniz akü markası anketimize katılarak, insanlara fikrinizi sunmayı da unutmayın 🙂

Peugeot 301 Aküsü Kaç Amper

Peugeot 301 fabrika çıkışında araç da 50 amper olarak çıkar. 50 amper akü alıp takabilirsiniz. Ben biraz yüksek amper akü takmak istiyorum derseniz şayet, 50 amper akü yerine, 60 amper akü de takabiliyorsunuz bu araca. 60 amper akü daha büyük ancak bunun sığması için yeterli yer mevcut bu araç da. 72 amper akü takmanıza bana göre gerek yok, çünkü arada ciddi fiyat farkı var ve yerine sığmayacaktır. 50 amper akü ile 60 amper akü arasında fazla fiyat farkı yok, o sebeple 60 amper akü takmanız daha mantıklı olacaktır, hem fiyat, hem amper olarak.

Alacağınız akünün EN yani marş esnasındaki gücü de önemlidir. Bu da yine akü etiketi üzerinde yazmaktadır. Akü alırken öncelikle akünün yerine sığması önemlidir, sonra ona uygun amper ve marş gücüne sahip aküyü, fiyat karşılaştırması yaparak tercih ederseniz, en uygun seçimi yapmış olursunuz. Ben bu site de hangi araca hangi amper akü sığabiliyor bunu yazıyorum. Çoğu internet sitesinde yanlış olan bir çok amper önerisinin olduğunu da gözlemliyorum. Buna büyük markaların kendi internet siteleri de dahil. Bir çok site de araca göre seçim yaptığınız da yanlış amper yönlendirmeleri mevcut.

Peugeot 301 Akü Fiyatları

Peugeot 301 akü fiyatlarını buraya fiyat aralığı vererek yazmak istiyorum. Tek tek, marka marka, güncel fiyatlar için parcakolik.com adresini ziyaret edin. Peugeot 301 Akü Fiyatları, şu anda eski akünüzü 60 amper olarak verirseniz 170 lira ile 350 lira arasında değişmektedir. Eski akünüz olmadan alırsanız, ortalama 80 lira civarında daha bu rakama eklemeniz gerekiyor. Ortalama diyorum, hurda fiyatları da bu yazıyı okuduğunuz da değişmiş olabilir. Bunun için web sitemizi ziyaret ederek, güncel fiyatları öğrenebilirsiniz.

Ben 60 amper değil, Peugeot 301 için yine üzerinden ilk çıkan amperi olan, 50 amper aküyü takmak istiyorum derseniz de yine bunların fiyatı da bu yazıyı yazdığım tarih de eskiyi verince 220 liradan başlayıp, 320 liraya kadar gitmektedir. 50 amper akü alırken eski akünüz yok ise şu anda üzerine 65 lira hurda fiyatını da eklemeniz gerekmektedir. Tekrar tekrar yazıyorum ama bu rakamlar, yazıyı yazdığım tarihteki rakamlar lütfen bunu unutmayalım. Siz bu yazıyı 6 ay sonra okuduğunuz da buradaki fiyatlar değişmiş olabilir. Peugeot 301 Akü Fiyatları için aşağıdaki linki tıklayın. Bana sorarsanız Peugeot 301 için 60 amper akü tercih edin, hem daha güçlü, hem her marka da var hem de 50 ampere oranla fiyatları daha iyi.

https://www.akufiyatlarim.com/60-amper-aku-fiyatlari

Akü satın alırken artık verilen fiyatlar depozitoludur, yani eski akünüzü verecekmişsiniz gibi düşünülerek fiyat verilmekte piyasa da. Peugeot 301 akü fiyatlarını araştırırken, eğer eski akünüz yok ise farklı sebeplerden dolayı, satın alırken depozito bedeli eklenir. Bu arada eski akünüzü 50 amper verip, 60 amper akü almak isterseniz, aradaki depozito farkını ödemeniz gerekir. Bu farkı bazı firmalar almıyor, sattıkları fiyat kurtardığı için, bazıları bilmediği için. 50 amper akü verip, 60 amper akü aldığınız da 20 lira gibi bir rakam oynuyor, çünkü ufak amper hurdası verip, büyük amper hurdası alıyorsunuz. Her ebat hurda akünün bir fiyatı var ve buna göre rakam düşülüyor.

Önerdiğim Akü Markaları

Bu araç için, akü markası önerilerimi de paylaşayım sizlerle. Standart bir akü olduğu için bu aracın aküsünü, tüm markalardan edinebilirsiniz. Artık eskisi gibi değil, bir çok firma kendine ait, farklı markalar çıkarıyor. Örneğin; Nasıl Arçelik, Altus markası gibi. Mutlu akünün de bir çok markası var mesela, Halk Akü, mesela, Çelik Akü gibi. Eğer ucuz akü almayı düşünüyorsanız, bazı markaların ikinci veya üçüncü markalarını tercih edebilirsiniz.

Ben daha önce alıp sattığım ve memnun kaldığım markaları aşağıda sıralamak istiyorum. Çünkü sizin akü ile sabah akşam işiniz olmadığından, bilemeyebilirsiniz, markaları. İsimler tuhaf gelebilir, o sebeple, parantez içlerine ait oldukları markaları da yazayım ki bilgi sahibi olun. Bu listeye daha önce veya şuan da sattığım markaları koyacağım. Burada yer almayan, başka marka aküler de olabilir. Ben alıp satıp, memnun kaldıklarımı yazmak istedim.

Tabi bu memnuniyet, müşteriden gelen geri bildirimlerden yola çıkılarak oluşturulmuştur tarafımca. Bu markalardan her hangi biri ile siz daha önce sorun yaşamış olabilirsiniz. Hiç sorun yaşanmaz demiyorum, illa ki bazen kaliteli markalardan da arızalı çıkabilmektedir. Günümüz de bu gün ne alırsak arızalı ürünün size denk gelme ihtimali vardır, bu buzdolabı da olabilir, televizyonda, akü de.

Peugeot 301 Ucuz Akü Markaları

 1. President Akü (Petlas Markasına Ait)
 2. Turbo Akü (Petlas Markasına Ait)
 3. Vega Akü (Esan Akü Markası)
 4. Doping Akü (Esan Akü Markası)
 5. Powercell (Duracell Akü Markası)
 6. Boss Akü (Yine kaliteli bir markadır)
 7. Halk Akü (Mutlu Akü Markası)

Peugeot 301 İçin Tercih Edebileceğiniz Diğer Markalar

 1. Varta AKÜ
 2. Duracell Akü
 3. Mutlu AKÜ
 4. Bosch Akü
 5. İnci Akü
 6. Esan Akü
 7. Yiğit Akü

Marka Tercihi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Akü aslında tercihi, her ne kadar basit bir şeymiş gibi gözükse de, bazı araçlar için dikkat edilmesi gereken bir çok konu olabiliyor bazen. Bu araç için geçerli değil. Bu aracın aküsü düz kutup, normal standart, 50 amper veya 60 amper aküdür ki, benim bu araç için almanızı önerdiğim amper 60 amper aküdür. Aşağıda hem bu araç için hem de diğer marka araçlarınız için akü alırken dikkat etmeniz gerekenleri bulabilirsiniz.

1.Aracınıza Uygun Ölçü ve Amper de Aküsünün Olması

Aracınıza akü alırken, alacağınız markanın sizin aracınıza uygun amper de ve ölçü de aküsünün bulunması gerekir. Bazı markalar, her ebat ve her amperi üretmiyorlar. Neyse ki bu araç için böyle bir sorun yok çünkü gerek 50 amperi, gerekse de 60 amperi bir çok akü markasında bulabilme imkanınız bulunmaktadır. Burada bahsetmek istediğim, aküm güçlü olsun diye istediğiniz amperi alıp takamazsınız çünkü akü yerine sığmaz.

2.Akü Amperinin Önemi

Aracınıza alacağınız akünün, fabrika çıkışından daha güçlü bir akü ile değiştirmek isteyebilirsiniz. Bu durumda akü yerinize uygun ölçüdeki amperler arasından, aracınıza uygun en verimli amperi seçmek sizin için uzun vadede daha güzel olacaktır. Özellikle doğu illerimiz de mesela Erzurum gibi soğuk iklimin hakim olduğu iller de, marş gücü yüksek amper ve markaları tercih ederseniz, sizin için daha iyi olacaktır. Sonuç da genel olarak araçlar sabah saatlerinde çalıştırıldığından, bir sabah aracınızın marş almaması istemezsiniz. Akünüz elbette bir gün bitecek ve bir gün marş almayacak elbette.

Benim demek istediğim daha uzun verim almak için soğuk iklimin hakim olduğu yerlerde rakama bakmaksızın daha güçlü akü markalarını tercih etmeniz. Ucuz olsun diye kârlı alışveriş yapacağım diye uygun fiyatlı bir akü alırsınız ama, güçlü akü kadar randıman alamayabilirsiniz, bunun hesabını yapmayı da unutmayın derim ben.

3.Bulunduğunuz Şehir de Akü Markasının Yetkili Servisinin Bulunması

81 tane ilimiz var ve her markanın, her ilde yetkili servisi yok. Akü alırken buna dikkat etmeniz de fayda var. Yoksa 2 yıllık garantisi olan akünüz ile bir sorun yaşadığınız da başka bir ile gitmeniz gerekebilir. Yetkili servisler, böyle bir durumda akü ile aracı aynı anda ister ve gerekli ölçümleri yapar. Gerekirse yerine başka akü takılarak, bir süre akü incelenir ve arızanın araçtan değil de aküden olduğu anlaşılırsa, yerine yenisini tedarik eder. Bu sebeple başka ile giderek bir akü parası daha yakıt gideriniz olsun istemiyorsanız, aldığınız akünün yetkili servis noktalarını inceleyerek almanız da fayda var.

Şu da var, uygun fiyatlı akülerin genellikle diğer kurumsal markalara göre, yetkili servis ağı daha az ancak fiyatları genellikle daha yukarıda olur. Burada tercih tamamen size kalmış durumda, ancak ben bilerek alışveriş yapmanızı istediğimden dolayı yazmak istedim, önemli bir konu bu. Aküyü satmak iyi güzel ancak sonrasındaki servis hizmetini de sağlayabiliyor olmak lazım. Bazı firmalar kargo ile aküyü istiyor incelemek için ancak bu süre zarfında ortalama 1 hafta 10 gün boyunca aracınızı kullanamıyor olacaksınız demektir. Ayrıca akü söküldüğünden, radyo kodu, tarih, saat vb. bilgiler de sıfırlanacaktır. Radyo kodunuz yok ise radyo kodunuzu almak için servisinizle irtibata geçmeniz gerekecektir.

4.Alacağınız Akünün Marş Gücü

Alacağınız akü 60 amper akü olabilir ancak her 60 amper akü aynı olmayabilir. Burada kıyaslama yaparken aynı zamanda, alacağınız akünün marş gücünü de kıyaslayarak alışverişinizi yapın. Örnek vermek gerekirse 20 tane 60 amper markası vardır ancak bunların içlerinde daha güçlü olanları vardır. Bunu anlamak için etiket üzerindeki EN gücüne bakınız. Yukarıda da belirttim, marş gücünün yüksek olması özellikle soğuk iklimlerde ve ticari araçlar da çok önemli. Ticari bir taksi sürekli marş yapar, hususi araca göre gibi gibi.

Tabi burada vermek istediğiniz para da önemli. Marş gücü yüksek olan 60 amper bir akünün fiyatı, hem markasından dolayı hem de daha güçlü olmasından dolayı daha farklı olabilir. Genellikle ucuz akü markalarının marş güçleri daha az olur. Kötü demiyorum ama fiyatı daha yüksek olan marka bir akü ile aynı marş gücüne sahip olmayabilir. Aşağıdaki örnek resim e Varta akünün 60 amperdeki marş gücünü görebilirsiniz. 540 EN olarak yazmaktadır. Bu bir daha ki üretim de daha farklı olabilir, buna dikkat edin, resmi güncelleyememe durumunda, alacağınız tarihteki resimden EN kuvvetine bakabilirsiniz. Ben şu an sadece örnek olması açısından resim koymak istedim.

Şöyle bir durum da mevcut, amperi yüksek olsun diye 60 amper takmak istersiniz ama ucuz bir marka tercih edersiniz ama o markanın 60 amperi ile daha güçlü bir akünün 50 amper olanının marş gücü 60 amperden daha yüksek olabilir. Yani şunu demek istiyorum iş sadece amperle sınırlı değildir. Güzel bir şey almak istiyorsanız tabi ki paranıza göre değişir bu sadece ampere değil, marş gücüne de bakmayı ihmal etmeyin. Yoksa güçlü olsun diye 72 amper alırsınız ama 60 amperle aynıdır marş gücü bir anlamı kalmaz o zaman. Depolaması iyi olur ama marş gücü aynı olacaktır.

 

5.Akünün Kutup Başları

Bir çok akü tipi mevcut. Ters kutup akü var, ince kutup akü var, hem ters kutup hem ince kutup olan aküler var. Akü alırken de direk 72 amper akü diye bakarsanız yanlış fiyat araştırması yapmış olursunuz. Bunu öğrenmenin en kolay yolu. Akü kutup başları size yakın tarafta iken sağdaki kutup baş artı ise düz kutup, eksi ise ters kutup bir akünüz var demektir. Her marka ters kutup veya ince kutup akü yapmıyor olabilir, o sebeple aynı markanın ters kutup olanını daha zor bulabilirsiniz.

Peugeot 301 Garanti Süresi

İster 50 amper akü alın, isterseniz de 60 amper akü alın, peugeot 301 akü garanti süresi, 24 aydır. Garanti belgenizi mutlaka saklamalı ve bir sorun yaşadığınız da yetkili servise aracınızla birlikte gitmelisiniz ki, sorun akü de mi, yoksa araçta mı kontrol edilsin ve buna göre karar verilsin.

Ayrıca bulunduğunuz il de yetkili servisi olan akü markasını tercih ederseniz, bir sorun olduğunda sizin için daha kolay olacaktır. Aksi halde servis araçla aküyü aynı anda görmek istediğinden, gerekli ölçümleri yapmak için, bir sürü yol gitmeniz gerekebilir. Bir diğer önemli hususta bu akünün garanti sürecinde veya ucuz akü alıyorsanız bu konuları göze almış olmalısınız.

Peugeot 301 orijinal aküsü, yani ilk aküsü ortalama 5 yıl kadar gider. Tabi bu araca, kullanıma göre değişiklik gösteren bir durumdur, bunu da unutmamak gerekir. Daha sonrasında aracınıza takacağınız akü, hangi marka olursa olsun ilk orijinal aküsü kadar gitmeyecektir. Bu çoğunlukla böyle olmuştur. Mesela farlar, fan ne bileyim radyo açıkken, marş yapmanız, akünüzün derin deşarj yapmasına sebep olabilmektedir. Kullanımda her üründe olduğu gibi akü ömründe de önemlidir.

Ayrıca bu araç ticari araçlarda da fazlasıyla kullanılmaktadır. Ticari araçlardan kastım ticari taksilerden bahsediyorum. Ticari taksilerin, ticari akü almaları gerekmektedir. Aksi halde akü garanti dışı kalır. Ticari akülerin marş gücü daha yüksektir.

Kendi yaptığım bir sıralama var akülerle ilgili olarak, aşağıdaki mavi yazıdan yorumlarıma da göz atabilirsiniz.

En iyi akü markaları sıralamam

İyi Yolculuklar.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir