Seat Leon Aküsü Kaç Amper

Merhabalar, yeni bir araçla karşınızdayım. Bu tatlı arabalar da start stop olmayanlarında standart 72 amper akü kullanılır. Yerine sığar. Fabrikadan ilk çıktığında üzerinde 72 amper olmayabilir ancak daha sonrasında 72 amper takılabilir. Muhtemelen fabrikadan ilk çıkışta üzerinde 70 amper falan vardır. Aracı olan varsa yazmak isteyen yazabilir ilk aküsü kaç amper şeklinde. Ama dediğim gibi sonrasında 72 amper takmanızdan dolayı bir sorun olmayacaktır. Bana gelen araç da önceden değişim yapıldığından ilk aküsünü göremedim. 72 amper akü vardı üzerinde bende aynı aküyü takıp yolladım.

Ayrıca şöyle bir durumda söz konusu. Ben 72 amper yeterlidir diyorum ancak, bu 72 amper örneğin mutlu marka için geçerli. Bosch marka almak isterseniz 74 amper almalısınız. Yine aynı şekilde Varta marka almak isterseniz de 74 amper seçim yapmalısınız. Marka marka amperler 3-4 amper yukarı veya aşağı olabiliyor, ona çok takılmayın. Önemli olan EN gücüdür, yani marş esnasında size sağlayacağı gücü ifade eder, bu da akünün ön kısmında geçer zaten. Kıyaslamak isterseniz öyle kıyaslanabilir ama çok da önemli değil yani, 72 veya 74 amper takıp yoluna devam edebilirsin. Tabi ki iyi marka tercih etmek her zaman daha iyidir, hem kalite hem de satış sonrası servis hizmeti açısından ancak bu da bütçe meselesidir aynı şekilde.

Gelelim Start Stop olan Seat Leon aküsü kaç amper onu yazmaya

Bana gelen 2015 model 1,4 start stoplu Seat Leon’du. Aküsü araca yapılan eklerden ve kullanım şeklinden dolayı erken bitmiş. Normal de daha uzun gitmeliydi ancak 3 yılda ömrünü tamamlamış bu aracın aküsü. Üzerinden çıkan akünün resmini aşağıya koyuyorum. Bu araç start stop özellikli olduğundan, üzerinde efb tip akü mevcut. Start stop olan araçlarda ya efb yada agm akü tercih edilmelidir. Onun nedenini de daha sonra uzun uzun yazar sizinle paylaşırım. Exide marka 59 amper efb tip akü çıkmış, fabrika çıkışında bu aracın üzerinde. Exide güzel, sağlam markalardan bir tanesi.EN gücü de baya iyi bu amper için o da 640 EN olarak karşımıza çıkıyor.

Peki Seat Leon akü fiyatı ne kadar diyecek olursanız;

Bu akünün fiyatını buraya yazmayacağım, çünkü fiyatı değişirse burada güncel bilgi kalmamış olur takip edemezsem, bundan dolayı da bilgi kirliliği yapmış olmayalım, internet ortamında. Çünkü örneğin ben 430 lira civarında yazsam buraya, kişi yazıyı bir yıl sonra okuduğunda aklında o rakam kalacak, yazının tarihine bakmayacak (bakanlar için tabi ki bir şey söylemiyorum) ve bulunduğu yerde bir akücüye gittiğinde haliyle zam gelmiş olacak ve bu sefer diyecek ki, ben internetten baktım 430 liraymış falan gibi muhabbetler olacak bu seferde. Başımıza geldiği için fiyatını yazmak istemiyorum bu dialoglara girmemek için veya sektörümdeki insanları bu konuşmalarla meşgul etmek istemiyorum.

Sonuç da internetten baktıysan ve oranın fiyatı sana daha mantıklı geliyorsa bunu esnaf kardeşimize söylemenize gerek yok bana göre. Fiyatını sorarsın uymazsa baktığın site daha mantıklı geliyorsa oradan temin edersin çok fark yok ise şayet. Çünkü aküyü internetten almak zaman gerektiren bir durum. O süreçte aracını kullanmaktan mahrum kalacaksın bunun hesabını da yapmalısın. Ayrıca eski akünü gönderemeyeceğin için hurda indirimden de yararlanamayabilirsin. Kupondu, indirimdi, yerinde montajdı tabi ki bazı durumlarda internetten akü almak mantıklı olabilir. Bu tamamen sizin o anki durumunuzla alakalı. Neyse fazla uzatmayalım yazımızı. Akü en çok veya sürekli zam gelebilen bir ürün, bu sebeple dediğim gibi güncel fiyat için sitemizi ziyaret ederek bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederim veya iletişim kısmında yer alan telefon numarasından arayarak güncel fiyat bilgisi edinebilirsiniz.

Evet gelelim bu arada daha sonrasında nasıl bir akü taktığımıza. İsterseniz bu akünün aynısını bulup takabilirsiniz. Lakin exide marka akü her yerde rahatlıkla bulunabilen bir akü markası değildir, diğer markalara kıyasla. Ayrıca yine fiyatı diğerlerine göre biraz yukarıdadır, bundan dolayı çok fazla talep edilmez. Çok gitmediği içinde herkes alıp koymaz bunu rafına. Yok ben ille de aynısı olsun istiyorum diyenler için çıkan akü bu, yukarıda resimden bakabilirsiniz. Şunu da belirtmeden geçmek istemiyorum. Aracın modeline, motor gücüne, beygirine göre sizin aracınızda başka bir akü çıkabilir, ufak bir ihtimal de olsa, bunu da unutmayalım.

Son olarak, bu akü 59 amper ben 58 taksam bir şey olur mu veya bu akü 59 amper ben 63 amper taksam bir şey olur mu sorusuna cevap verelim. Marka marka akülerin amperleri 3-5 amper yukarı veya aşağıya oynayabilir. Aynı amperi bulamayabilirsiniz veya bu amperi Seat kendisine özel ürettirmiş olabilir, siz de boşa aynısını bulayım diye zamanınızı harcamayın diye bu kadar detaylı yazıyorum bunları. Tercih sizin tabi. Bir kaç amper yüksek takılmasından dolayı bir zarar olmayacaktır. Önemli olan akünün ebatlarıdır. Her marka ve amperin ölçüsünde ufak tefek ölçü farkları olabilir. Bundan dolayı yerine sığan yüksek amper tercih etmeniz mantıklı olacaktır.

Bu aracın yerine biz 63 amper efb mutlu akü taktık. Hem marka olarak hem de amper olarak yeterli olacaktır. Yalnız tekrar söylüyorum bu araç start stop karıştırılmasın. Normal Seat Leon start stopsuz olana normal standart 72 amper veya 74 amper akü takmanız yeterli olacaktır. Start stop araca normal akü takamazsınız. Takarsanız start stop özelliği çalışmaz ve akünün ömrü çok daha kısa olur. Siteden çıkmadan tercih ettiğiniz akü markası anketimize katılarak oy verebilir, insanlara bir fikir verebilirsiniz. İyi yolculuklar diliyorum herkese.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir