Skoda SüperB Aküsü Kaç Amper

Herkese merhaba,

Araçların aküleri hakkında bilgi paylaşımı hakkında bildiklerimi, öğrendiklerimi paylaştığım bloğuma hoşgeldiniz. Bu yazımda Skoda SüperB aküsü hakkında yazacağım. Ama öncesinde sizden ayrılmadan önce, sitemizde yer alan tercih ettiğiniz akü markası anketine katılmanızı rica ederim. Böylelikle bir fikir sahibi olmamıza veya olunmasına yardımcı olmuş olacağını sakın unutma. Oyunu verirken markadan ziyade daha önce kullandığın ve memnun kaldığın veya kalmadığın markaları kıyaslayarak verirsen daha iyi olacaktır.

Skoda SuperB Orijinal Aküsünün Resmi

Skoda SuperB Akü Fiyatları

Skoda superb akü fiyatları hakkında yazmak istemiyorum aslında. Çünkü yazının tarihine dikkat etmeyen insanları yanıltmak istemiyorum. Ben bu yazıyı yazıyorum şu an, fiyatı şu an varta marka 300 lira eskisini verince. Ancak dediğim gibi üstüne basa basa söylüyorum yazıyı yazdığım tarihteki fiyatıdır. Bu yazının yazıldığı tarih 19/02/2019. Tarihi yazıyorum çünkü akü sürekli zamlanabilen bir ürün. Sen bu yazıyı 6 ay sonra okursan fiyatlar bu düzey de olmayabilir yanlış yönlendirmek istemiyorum lütfen buna dikkat edelim.

Bu arada bu fiyat 2010 model ve 1,4 motor için geçerlidir. Farklı model ve motor da farklı amper çıkabileceğinden, haliyle fiyat da farklı olabilecektir. Bahsettiğim ve taktığım bu model müşteri aracında start stop yoktu. O yüzden skoda superb akü start stop mu bu da önemli fiyat araştırması yaparken.

Skoda SuperB Sonradan Takılan Akünün Resmi

Skoda SuperB Aküsü Kaç Amper

Maşallah diyelim abimiz arabayı çok randımanlı kullanmış aküsü tam 9 yıl kadar gitmiş. Kişiden kişiye, kullanımdan kullanıma, iklimden iklime bu durum değişiklik gösterebilir. 4 sene az gibi ilk akü de, 5 sene normal, 5 sene ve üzeri her geçen sene ise mükemmel demektir. Bu araç için ortalama olarak yazıyorum bu yılları. İlk aküsü vardı aracın üzerinde, fabrika çıkışında 60 amper varta akü var bu aracın üzerinde. Tabi ki sonradan aldığın 60 amper varta akü bana göre bu kadar gitmeyecektir, gitmez de. Yine bana göre diyim, mühendis veya bilim adamı değilim çünkü, gözlemlerime göre aracın fabrika çıkışında üzerinde çıkan akü genel de en uzun süre giden akü oluyor. Araç üreticileri markalara özel olarak üretim yaptırabilirler bu doğrultuda. Yani örneğin skoda süper b üretirken skoda vartaya örneğin 1000 tane araç için şu özellikler de veya şu vasıflar da 1000 tane akü istiyorum diyip, piyasada var olandan daha kalitelisini yaptırıyor olabilir. Bence yaptırıyor. Çünkü bakıyorum ilk aküler, hangi marka olursa olsun en uzun giden aküler oluyor. Sonuç olarak yukarı da bahsettiğim gibi, 2010 1,4 skoda süper b akü amperi 60 amperdir.

Normal standart 60 amper akü takmanız yeterli olacaktır. Örneğin daha güçlü olsun diye 72 amper takmak isteyebilirsiniz ama 72 amper akünün ebatları farklı olduğundan, yerine sığmayacaktır. Normal 60 amper yerine daha kuvvetli 60 amper  takayım daha güçlü olsun diyebilirsiniz. O durumda da fiyat farkı karşınıza çıkıyor. Herkes ister güzeli olsun, ama arada fiyat farkı bana göre ciddi düzeyde. Mesela bu akü eskisi iadeli fiyatı 300 TL iken daha güçlü 60 amper Bosch akünün fiyatı 500 TL civarındaydı. Bence değmez ama tercih meselesi. Öbürü kısa bile gitse neredeyse iki katı fiyat farkı var, iki tane alırsınız  o paraya neredeyse.

Ayrıca 60 amper akü fiyatlarını görmek için aşağıdaki linki tıklayın.

60 Amper Akü Fiyatları

Skoda SuperB 55 Amper Akü Takılır Mı ?

Takılır neden takılmasın. Olması gereken 60 amper aküdür ama. Yeni alacaksanız 60 amper alın 55 amper değil. Ama kenarda sağlam bir akü var veya çıkma akü satan bir yerden cillop gibi bir akü düşürdünüz alın takın 5 amperden bir şey olmaz. Ama dediğim gibi 60 daha iyi olur sıfır alırken 60 alın hem fiyatı da hemen hemen aynı olacaktır. Özel sınıf aküler daha pahalı olabilmektedir 55 amper akü gibi. Standart çok satılan aküler 60 amper akü gibi genel de rekabetten dolayı daha ucuza gelecektir.

Skoda SuperB Arabanın Uzaktan Görüntüsü

Skoda SuperB Orijinal Aküsü

Orijinal diye bir akü yoktur. Çünkü araç üreticileri akü üretmezler. Akü üreten firmalara ürettikleri araçlar için akü yaptırırlar. İnsanlar da bunu aracın üzerinden çıktığı için veya yetkili servisten aldığı için orijinal zannederler. Evet belki mental olarak orijinal gelebilir oralardan aldığınız da. Ama durum öyle değil aslında. Üzerinde orijinal etiket olması ürünü orijinal yapıyor sadece. Baktığında üzerinden çıkan marka varta akü zaten. He nedir ilk aracın aküsü daha sağlam yaptırılıyor olabilir. Ancak çok fazla fiyat farkı vererek servislerden akü almak yine bana göre hiç mantıklı değil. Tercih meselesi tabi ben sadece fikrimi söylüyorum ama yine de fiyat sorulabilir.

Bunu neden yazdım, boşuna paranızı harcamayın diye. 300 yerine servisten alıp orijinal diye 450 vermeyin diye yazdım. Tüm marka akülerin zaten 2 yıl garantisi mevcut. Ama nedir siz, sizin bölgeniz de garanti servis ağı geniş olan markayı seçin. Yoksa örnek vermek gerekirse, Malatya da Varta akü yetkili servisi yok ise, sen de bu markayı tercih edersen, olası bir arıza durumunda yetkili servis için İl değiştirmen gerekebilir. Noldu o kadar mazot yaktın bir anlamı kalmaz o işin. O sebeple almadan buna da dikkat edin derim.

Toparlamak gerekirse bu araca 60 amper akü takmanız yeterli olacaktır. Daha büyük amper sığmaz. Motor ve modellerine göre farklılıklar gösterebilir. Start stop olan araçların aküsü farklıdır. Onlar için EFB veya AGM akü alınmalıdır. Eski akünüzü vererek depozito indiriminden yararlanmayı unutmayın. Sormak istediklerinizi yorum olarak yazarsanız müsait olduğum ilk an geri dönüş yapılacaktır.

İyi Yolculuklar Dilerim.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir