Hyundai Getz Aküsü Kaç Amper

Herkese merhaba, öğrendiklerimizi paylaşmaya devam ediyoruz. Sıradaki aracımız Hyundai Getz. Hyundai Getz marka aracın aküsü hakkında yazacağım. Bu araç öyle bir araç ki hiç sevmiyorum açıkçası. Çünkü çok farklı aküler çıkabiliyor. Çok fazla seçeneği var. Çok fazla modeli, motor gücü ve yakıt tipine göre farklı farklı amperler çıkabilir. Bundan dolayı buraya yazdıklarım sadece belirttiğim özellikteki Hyundai Getz aküsü için geçerlidir.

Evet aşağıda yazacağım hyundai getz aküsünün araç bilgileri şu şekildedir.

2007 model Hyundai Getz 1,5 ve 80 beygir için olan aküyü yazıyorum şu anda. Diğer türleriyle benzerlik gösterebilir, yani örneğin 100 beygirinde de aynısı çıkıyor olabilir veya 1,3 motorunda da aynısı çıkıyor olabilir. Ben şuan bana gelen aracı yazıyorum. Geldikçe ayrı ayrı yazarım. Yine aynı şekilde marka marka değişiklik gösterebilir amperler.

İnci akü var mesela üzerinde, 68 amper bu araçta. Başka markada 70 amper olabilir veya 65 amper bunu söylemek istiyorum. 3-5 amper yukarı veya aşağı olmuş çok önemli değil. Sıva üstü bir aküdür. Standart bir akü değildir. Kutuplar akünün üst kısmındadır gömülü değildir. Gömülü kutup akü bu araca olmaz çünkü üzerinde görüldüğü üzere kutup başıyla beraber bir kutu mevcut, sigorta kutusu. Eğer sıva üstü bir akü değilse, kutuplar dipte kalırsa, bu kutuyla beraber, kutup başını yerine oturtmakta zorlanabilirsiniz, hatta oturmaz bile denebilir.

Bu araca isterseniz 68 amper inci marka, yani bu akünün aynısını takabilirsiniz. İsterseniz 70 amper sıva üstü Mutlu akü takabilirsiniz, isterseniz de yine başka markalarda veya daha ucuz markalarda var olan 70 amper aküleri tercih edebilirsiniz. 72 amper standart aküler bu araca olmaz. Önemli olan aradaki 2 amper değildir. 72 amper akünün şekli ve ölçüleri farklıdır. Yine varta marka almak istiyorsanız varta akü de var olan, 60 amper sıva üstü aküyü de aynı şekilde tercih edebilirsiniz. O akünün kodu ise D47 olarak geçiyor varta da, o şekilde arayabilirsiniz.

 

Mutlu aküdeki şekli ise akünün aşağıdaki gibidir. Varta da 60 amperken, mutlu aküde 70 amper olarak aynı ebatlardaki aküyü temin edebilirsiniz. Tabi ki marka ve amperden dolayı fiyatlarında farklılıklar olacaktır, onu kıyaslayarak tercih edersiniz. Dediğim gibi daha uygun olan bu tip başka marka aküler de mevcut, yine onlar içinde telefon ile iletişime geçerek, marka ve fiyat bilgisi edinebilirsiniz.

Önemli olan akünün öncelikle ebatlarıdır. Yerine sığmayan veya oturmayan aküyü zaten tercih edemezsiniz, bundan dolayı öncelikle ölçü. Yukarıdaki varta akünün ölçüleri mesela, 173*232*225 mm. olarak geçmektedir. Yukarıda saydığım diğer markaları seçenekleri de bu ölçülere uygundur. Sen ne marka alırdın diye soracak olursanız, ben bulunduğum ilde yetkili servis ağı geniş olanı seçerdim. Anadolu için geçerli tabi ki. İstanbul veya Ankara gibi büyük şehirler de çoğunun yetkili servisi mevcut zaten. Satış sonrası her hangi bir arızalanma durumunda yetkili servisine gideceğiniz için bu konu önemli. Daha sonrasında ise, fiyatına kıyasla ve o an ki maddi durumuma göre bir akü tercih ederdim kısacası durum bu aslında. Param varsa, kaliteyi seviyorsam bilindik markaları almayı isterim elbette. Ancak durum pek müsait değilse, kaliteli muadil marka aküler de mevcut, garantili şekilde onlardan tercih ederdim.

Normal de olması gerekenler bunlardır. Bazı araçlarda yanlış takılan amperler görmekteyiz. Uydurabilen uyduruyor ucuz olsun diye ancak olması gereken bunlardır. Biliyorsunuz biz de arabayı satacağız diye neredeyse direksiyon simidini bile alacağız 🙂 . Kızmayın evet maalesef durum bu. Aracı satacak olan nasıl ucuz yollu halledebilirim ona bakıyor, kimse olması gerekene bakmıyor. Delme çatma bir şekilde çalışsın satayım da alan naparsa yapsın mantığı çok üzülerek belirtmek istiyorum ki bizim insanımız da fazlasıyla mevcut. Ben sizlere olması gereken amperleri paylaştım, gerisi sizin bileceğiniz iş.

Güncel fiyat için iletişim kısmında yer alan numaradan arayabilirsiniz. Şimdi buraya fiyat yazsam güncel olmayacak, akü fiyatları genellikle çok sık zamlanır. İnternet de bir çok sitede hatta bana sorarsanız yüzde 94 ünde, fiyatlar güncel değildir. Siz de bir kaç arama yaptıysanız farkına varmışsınızdır. Hepsiburada da bile çok farklı fiyatlar söz konusu, ya vakti olmadığından yada zamların hızına yetişemedikleri için, çok çeşit var çünkü her zaman hepsi güncel olamayabiliyor. Aradığınız da farklı fiyat olacaktır genellikle. Hepsiburada com üzerinden satın alırsanız zaten eski aküyü vermeden alacağınız için pahalıya gelecektir. Ayrıca kargo ücreti de ağırlığından dolayı fazla olabilir.

İyi yolculuklar dilerim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir