Volkswagen Passat Aküsü Kaç Amper

Volkswagen Passat Akü Amperi ve Fiyatları

Volkswagen Passat akü fiyatları araştırması yaparken, kafanız karışabilir. Çünkü google de, hem güncel olmayan bilgiler yer alıyor, hem de işi bilmeyen kişilerin yazmış olduğu yazılar mevcut. Bunların haricinde Volkswagen Passat çok çeşidi olan bir araba olduğundan, istediğiniz sonuca ulaşamayabilirsiniz. Bu aracın bir sürü kasası var bildiğiniz üzere. Ayrıca modeline, motor gücüne, start stop olup olmamasına göre, hatta beygir gücüne göre bile aküsü değişmektedir bu aracın. Çoğu web sitesi, hatta buna ben de dahil olmak üzere, akü fiyatlarını güncellemekte sıkıntı yaşayabiliyoruz. Bir sürü akü amperi ve ebatları olduğundan, rakamlar değiştikçe, bizim de yetişemediğimiz oluyor.

Yanlış arama sonuçlarını bende arama yaparken gözlemlediğim için rahatlıkla yazabiliyorum. Örnek vermek gerekirse Passat aküsü kaç amper yazıyorsun, karşına 90 amper çıkıyor gibi gibi. Maalesef bir çok sitede bilgiler ve fiyatlar yanlış olarak geçmekte. Ben fiyatlara yetişemesem de en azından doğru amperleri yazmaya çalışıyorum. Bu sebeple bu makalemizi okuyarak, doğru bilgi sahibi olmanız daha güzel olacaktır. Benden alın veya almayın ama neyi aradığınızı, ne olması gerektiğini bilerek arayın..

Volkswagen Passat Aküsü ile alakalı detaylı olarak yazmış olduğum makaleyi sonuna kadar okuyarak, tam anlamıyla bilgi sahibi olabilirsiniz. O sebeple sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim, sizler için araştırdım, vakit ayırdım ve yazdım diyebilirim. Sizler de yorumlarınızla bana destek olmak isterseniz, kafanıza takılan şeyleri yorum olarak sorabilirsiniz. Siteden ayrılmadan önce ana sayfamız da yer alan tercih ettiğiniz akü markası anketimize katılarak, insanlara fikrinizi sunmayı da unutmayın 🙂

Volkswagen Passat Aküsü Kaç Amper

Bu aracın çok modeli olduğundan, ayrı başlıklar halinde yazmak istiyorum. Volkswagen passat aküsü kaç amper bunları yazalım.

Volkswagen Passat Start Stop Aküsü

Volkswagen Passat Aküsü fabrika çıkışında start stop özelliği olan versiyonlarında, 70 amper agm akü olarak çıkar. Fabrika çıkışında 2016 veya 2017 modellerinde ilk aküsü üzerindeki Varta markadır ve dediğim gibi 70 amper agm aküdür. Bu araca yine 70 amper agm bir akü takılmalı. Hangi marka isterseniz. Normal akü takarsanız araba çalışır ama, start stop özellği çalışmaz. Marka marka amperler 3-5 amper yukarıya veya aşağıya oynayabilir o çok önemli değil.

Örnek vermek gerekirse, İnci akü de 70 amper agm olan akü Mutlu akü de 68 amper olabilir ona çok takılmayın. Ayrıca agm akülerden daha sonra çıkan EFB aküler mevcut. Bunlar da yine start stoplu araçlara uygun fakat, agm akülü araçlara efbli akü takılmamalı. Efbli akü yerine agm akü takılabilir. Bu sefer de arada baya bir fiyat farkı oluşur. Siz en iyisi aracınızın üzerinden hangi özellikte akü çıkarsa aynısını takmaya özen gösterin.

Volkswagen Passat Aküsü

Volkswagen Passat aküsü, klasik passatlardan bahsediyorum, passatlar da 72 amper akü çıkar. Varta marka veya bosch marka aküler de 74 amper olur. Marka marka amperler değişiklik gösterebilir. Zaten akü alırken öncelikle, akünün ebatları önemlidir. Çünkü her marka aynı amperi yapmıyor veya ölçüleri farklı olabiliyor. Passatın zaten bir çok modeli var, üstüne bir de markaların ürettiği farklı amperler olayı iyice karışık hale getiriyor açıkçası.

Alacağınız akünün EN yani marş esnasındaki gücü de önemlidir. Bu da yine akü etiketi üzerinde yazmaktadır. Akü alırken öncelikle akünün yerine sığması önemlidir, sonra ona uygun amper ve marş gücüne sahip aküyü, fiyat karşılaştırması yaparak tercih ederseniz, en uygun seçimi yapmış olursunuz. Ben bu site de hangi araca hangi amper akü sığabiliyor bunu yazıyorum. Çoğu internet sitesinde yanlış olan bir çok amper önerisinin olduğunu da gözlemliyorum. Buna büyük markaların kendi internet siteleri de dahil. Bir çok site de araca göre seçim yaptığınız da yanlış amper yönlendirmeleri mevcut.

Volkswagen Passat Akü Ölçüleri

72 amper veya 74 amper aküler aynı kasadadır. Bu akülerin ölçüleri, 272 * 175 * 190 mm. dir.

Volkswagen Passat Akü Fiyatları

Volkswagen Passat akü fiyatlarını buraya fiyat aralığı vererek yazmak istiyorum. Bu paragraf start stop özelliği olan passatlar için gerekli olan, agm akü fiyatlarını içerir. Tek tek, marka marka, güncel fiyatlar için parcakolik.com adresini ziyaret edin. Volkswagen Passat Akü Fiyatları, şu anda eski akünüzü 70 amper olarak verirseniz 700 lira ile 1000 lira arasında değişmektedir. Agm aküleri her marka yapamıyor, en azından şuan için. Ucuz agm akü bulmanız o sebeple zor. Sadece bilindik markaların start stop özelliği olan aküleri mevcut ama diğerleri de yavaş yavaş piyasaya girecektir. Eski akünüz olmadan alırsanız, ortalama 100 lira civarında daha bu rakama eklemeniz gerekiyor. Ortalama diyorum, hurda fiyatları da bu yazıyı okuduğunuz da değişmiş olabilir. Bunun için web sitemizi ziyaret ederek, güncel fiyatları öğrenebilirsiniz.

Normal 72 amper veya 74 amper akü fiyatları ise, markasına göre değişiklik göstermekle birlikte, 220 liradan başlayarak 500 liralara kadar çıkabilmektedir. Yine akünün eskisi yok ise, 100 lira depozito bedeli alacağınız akünün üzerine eklenir. Bu yazdığım rakamlar, iadeli akü fiyatlarıdır. Yazdığım rakamlar, bir zaman sonra güncelliğini yitirebilir. Bundan dolayı web sitemizden bize ulaşarak, güncel fiyat bilgisi alabilirsiniz.

https://www.parcakolik.com/

Akü satın alırken artık verilen fiyatlar depozitoludur, yani eski akünüzü verecekmişsiniz gibi düşünülerek fiyat verilmekte piyasa da. Passat akü fiyatlarını araştırırken, eğer eski akünüz yok ise farklı sebeplerden dolayı, satın alırken depozito bedeli eklenir. Bu arada eski akünüzü ufak amper verip, büyük amper akü almak isterseniz, aradaki depozito farkını ödemeniz gerekir. Bu farkı bazı firmalar almıyor sattıkları fiyat kurtardığı için, bazıları bilmediği için.

Önerdiğim Akü Markaları

Bu araç için, önerdiğim akü markaları, Varta akü, Bosch Akü, Mutlu Akü ve İnci Aküdür. Hepsinde de 70 amper agm aküyü bulabilirsiniz. Hepsi de zaten birbirinden kaliteli markalar, sizin de bildiğiniz üzere. O sebeple yazılacak pek fazla bir şey yok. Dediğim gibi ucuz akü markaları zaten bu amperi şuan için yapamıyor.

Marka Tercihi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Akü aslında tercihi, her ne kadar basit bir şeymiş gibi gözükse de, bazı araçlar için dikkat edilmesi gereken bir çok konu olabiliyor bazen. Aşağıda hem bu araç için hem de diğer marka araçlarınız için akü alırken dikkat etmeniz gereken maddeleri bulabilirsiniz.

1.Aracınıza Uygun Ölçü ve Amper de Aküsünün Olması

Aracınıza akü alırken, alacağınız markanın sizin aracınıza uygun amper de ve ölçü de aküsünün bulunması gerekir. Bazı markalar, her ebat ve her amperi üretmiyorlar. Neyse ki bu araç için böyle bir sorun yok çünkü gerek 70 amperi, bir çok akü markasında bulabilme imkanınız bulunmaktadır. Burada bahsetmek istediğim, aküm güçlü olsun diye istediğiniz amperi alıp takamazsınız, çünkü akü yerine sığmaz.

2.Akü Amperinin Önemi

Aracınıza alacağınız akünün, fabrika çıkışından daha güçlü bir akü ile değiştirmek isteyebilirsiniz. Bu durumda akü yerinize uygun ölçüdeki amperler arasından, aracınıza uygun en verimli amperi seçmek sizin için uzun vadede daha güzel olacaktır. Özellikle doğu illerimiz de mesela Erzurum gibi soğuk iklimin hakim olduğu iller de, marş gücü yüksek amper ve markaları tercih ederseniz, sizin için daha iyi olacaktır. Sonuç da genel olarak araçlar sabah saatlerinde çalıştırıldığından, bir sabah aracınızın marş almaması istemezsiniz. Akünüz elbette bir gün bitecek ve bir gün marş almayacak elbette.

Benim demek istediğim daha uzun verim almak için soğuk iklimin hakim olduğu yerlerde rakama bakmaksızın daha güçlü akü markalarını tercih etmeniz. Ucuz olsun diye kârlı alışveriş yapacağım diye uygun fiyatlı bir akü alırsınız ama, güçlü akü kadar randıman alamayabilirsiniz, bunun hesabını yapmayı da unutmayın derim ben.

3.Bulunduğunuz Şehir de Akü Markasının Yetkili Servisinin Bulunması

81 tane ilimiz var ve her markanın, her ilde yetkili servisi yok. Akü alırken buna dikkat etmeniz de fayda var. Yoksa 2 yıllık garantisi olan akünüz ile bir sorun yaşadığınız da başka bir ile gitmeniz gerekebilir. Yetkili servisler, böyle bir durumda akü ile aracı aynı anda ister ve gerekli ölçümleri yapar. Gerekirse yerine başka akü takılarak, bir süre akü incelenir ve arızanın araçtan değil de aküden olduğu anlaşılırsa, yerine yenisini tedarik eder. Bu sebeple başka ile giderek bir akü parası daha yakıt gideriniz olsun istemiyorsanız, aldığınız akünün yetkili servis noktalarını inceleyerek almanız da fayda var.

Şu da var, uygun fiyatlı akülerin genellikle diğer kurumsal markalara göre, yetkili servis ağı daha az ancak fiyatları genellikle daha yukarıda olur. Burada tercih tamamen size kalmış durumda, ancak ben bilerek alışveriş yapmanızı istediğimden dolayı yazmak istedim, önemli bir konu bu. Aküyü satmak iyi güzel ancak sonrasındaki servis hizmetini de sağlayabiliyor olmak lazım. Bazı firmalar kargo ile aküyü istiyor incelemek için ancak bu süre zarfında ortalama 1 hafta 10 gün boyunca aracınızı kullanamıyor olacaksınız demektir. Ayrıca akü söküldüğünden, radyo kodu, tarih, saat vb. bilgiler de sıfırlanacaktır. Radyo kodunuz yok ise radyo kodunuzu almak için servisinizle irtibata geçmeniz gerekecektir.

4.Alacağınız Akünün Marş Gücü

Alacağınız akü 70 amper akü olabilir ancak her 70 amper akü aynı olmayabilir. Burada kıyaslama yaparken aynı zamanda, alacağınız akünün marş gücünü de kıyaslayarak alışverişinizi yapın. Örnek vermek gerekirse 5 tane 70 amper agm markası vardır ancak bunların içlerinde daha güçlü olanları vardır. Bunu anlamak için etiket üzerindeki EN gücüne bakınız. Yukarıda da belirttim, marş gücünün yüksek olması özellikle soğuk iklimlerde ve ticari araçlar da çok önemli. Ticari bir taksi sürekli marş yapar, hususi araca göre gibi gibi.

Tabi burada vermek istediğiniz para da önemli. Marş gücü yüksek olan 70 amper bir akünün fiyatı, hem markasından dolayı hem de daha güçlü olmasından dolayı daha farklı olabilir. Genellikle ucuz akü markalarının marş güçleri daha az olur. Kötü demiyorum ama fiyatı daha yüksek olan marka bir akü ile aynı marş gücüne sahip olmayabilir.

Aşağıdaki örnek resimde Varta akünün 60 amperdeki marş gücünü görebilirsiniz. 540 EN olarak yazmaktadır. Bu bir daha ki üretim de daha farklı olabilir, buna dikkat edin, resmi güncelleyememe durumunda, alacağınız tarihteki resimden EN kuvvetine bakabilirsiniz. Ben şu an sadece örnek olması açısından resim koymak istedim.

60 amper varta akü d24 blue dynamic

 

5.Bayat Akülere Dikkat

Bayat aküden kastım, her akünün bir raf ömrü vardır. Raf ömrü uzun olan akü ile, tane akünün randımanı aynı olmaz. Hatta süresi azalan aküleri, aynı amper ve aynı marka bile olsa daha uygun rakama satarak bir an önce tüketme yoluna gidenler olabilir. Siz de aküyü uygun aldım diye düşünebilirsiniz. Her marka akü, üretim tarihini açıkça yazmadığından ve çoğu insan bunu bilmediğinden dolayı, bu noktada işiniz biraz zor. Güvendiğiniz insanlardan alış veriş yapın. Her ucuz satanı da aynı kefeye koymak yanlış olur ama böyle bir uygulamada vardır, bunu da göz ardı etmemek lazım.

Bir akünün raf ömrü 12 aydır. Bu süre, fabrika çıkışından başlar. Akü bir kaç kez el değiştirir ve her depoda biraz bekleyebilir. Fabrikadan çıkar, ana bayiye gidebilir, oradan tali bayiye gidebilir veya her hangi bir akücüye gidebilir, onun elinde de bekleme ve satma süresi vardır gibi gibi.

Her ürünün, belli periyotlar da değişen fiyat listeleri mevcuttur ve iskonto oranları sabittir. Tekrar söylüyorum herkes için aynı şeyi söylemem doğru olmaz ancak, bir malın bir fiyatı vardır. Bu fiyatın çok aşağısında alışveriş yaptığınız her zaman kârlı çıkmış olmayabilirsiniz.

Volkswagen Passat Orijinal Aküsü ve Garanti Süresi

Bu konuyu da adım adım ele alalım ve sırasıyla yazalım.

Volkswagen Passat Orijinal Aküsü

Volkswagen Passat orijinal akü markası Vartadır. Bu biraz önemli biraz da önemsiz bir konu aslında. Çünkü Volkswagen Passat Orijinal aküsü diye bir marka yoktur. Evet yetkili servisine gittiğiniz de akü orijinal etiketiyle size sunulur ancak, aldığınız akünün markası orijinal veya Volkswagen değildir. Etiket olarak Volkswagen yazıyor olabilir ancak Volkswagen markası akü üretmez. Bu araç için uygun aküyü, üretici firmaya ürettirip kendi etiketini basar ve araçlara monte eder.

Burada anlatmak istediğim şu aslında; evet servisten akü alırsanız, orijinal akü aldım diyebilirsiniz etiket olarak. Ancak marka olarak onu üreten firma, daha sonra dışarıdan aldığınız, başka marka aküyü üreten firma ile aynı olabilir. Yani aracın üzerindeki aküyü de o dönem anlaştığı X markası üretiyor olacaktır. Yukarıda belirttiğim varta markasını, dışarıdan her hangi bir satış noktasında da alabilirsiniz bunu söylemek istiyorum. İlla yetkili servise taktırıldığın da orijinal olmuyor, aynı markayı internette veya yedek parçacılarda da bulabiliyorsunuz.

Ama şöyle bir durum da var, bu aküyü Volkswagen her ne kadar varta aküye yaptırsa da, ilk aküsünü daha güçlü veya istediği standartlara uygun şekilde ürettirebilir.

Yine Volkswagen Passat orijinal aküsü varta olduğundan dolayı, en iyisi budur, bundan başka akü markası tanımam şeklindeki yaklaşımda doğru değildir, yine bana göre tabi bu yazdıklarım.

Volkswagen Passat Akü Garanti Süresi

Volkswagen Passat Akü garanti süresi 2 yıldır. Çok çok istisnai durumlar hariç, bütün markaların aküleri 24 ay garantilidir. Bu en iyi marka, en güçlü akü için de böyledir, daha ucuz aküler için de böyledir. Burada dikkat etmeniz gereken, aldığınız marka ne kadar kurumsal olduğudur. Kurumsal olmak zorunda değil tabi ki tek şart. Başınıza bir sıkıntı geldiğinde ne derece yardımcı oluyorlar, nasıl yardımcı oluyorlar bana sorarsanız önemli noktalardan biri de bu.

Yoksa bir akü alırsın X marka, Diyarbakır ilindesindir, 2 yıl garantisi vardır ama bulunduğun il de götürecek yetkili servisi olmadıktan sonra neye yarar. Araçla birlikte gidilmesi gerekiyor, sorun aküde mi yoksa araba da mı sorun var, buna bakılması gerekiyor çünkü. Aracınızın şarzı düzgün çalışmıyorsa, bu durumda yeni aldığın akü de bozulabilir ve bu durumda akü garantiden değişmez. O sebeple, akü almadan önce sorunun neyden kaynaklandığını, iyi belirlemelisiniz.

Volkswagen Passat Akü Ömrü

Bunu net şu kadar süre gider şeklinde yazmak doğru değildir. Kullanıma, iklime, aracın durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Ama size gözlemlerimi yazacağım. Bu sadece gözlem net bir tarih veremem. Start stoplu passat modellerinde, genellikle akü ömrü 3 yıl kadardır. Bunu şuna dayanarak yazıyorum, bize gelen insanların passatları, 2016 model. İlk aküsü 3 yıl içinde bitmiş duruma geliyor. Bu dediğim gibi, araca, kişiye, kullanıma, iklime göre değişiklik gösterebilir.

Normal volkswagen passatlar da akü ömrü, yukarıda etkenlerin haricinde, akünün markasına göre değişebilmekle beraber, ortalama 4 yıl kadar gidebilmektedir. Ortalama yazıyorum. Yoksa bir kişinin ki 5 yıl diğerinin ki 3 yıl gitmiş olabilir.

Araç Arızasının Aküden Kaynaklandığından Emin Olun

Aracınıza akü almadan önce sorunun gerçekten aküden kaynaklanıp, kaynaklanmadığından mutlaka emin olun. Yoksa boş yere paranızı harcamış olabilirsiniz. Bunun için ölçüm yaptırmalısınız. Yeni aldığınız aküyü de eğer bir sorun varsa kısa sürede bitirebilirsiniz.

Son olarak sitemizden ayrılmadan önce, mobil de alt kısımda, bilgisayardan giriyorsanız sağ kısımda yer alan, tercih ettiğiniz akü markası anketimize katılmayı unutmayın. Böylelikle marka tercihi konusunda düşünceleri olan insanlara da bir yol göstermiş olursunuz.

İyi Yolculuklar.

8 Comments
 1. 2 Mart 2021
  • 3 Mart 2021
 2. 8 Mart 2021
  • 16 Mart 2021
 3. 27 Mart 2021
  • 29 Mart 2021
 4. 20 Şubat 2023
  • 9 Temmuz 2023

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir