Peugeot 307 Aküsü Kaç Amper

Yeni bir yazı, yeni bir arabayla karşınızdayım. Yazmaya devam ediyorum. Bu sefer ki aracımız peugeot 307. Peugeot 307 aküsü normal de daha ufak olmasına rağmen, dün akşam 72 amper akü taktım. Öncesinde de aynı şekilde 72 amper akü vardı. Benzinli bir araçtı. Bazen dizel olunca, çıkan veya takılacak amper değişebiliyor, kataloglarda o şekilde yer alıyor en azından. Lpg li araçlara da genellikle özellikle eski modellerinde yüksek amper takmaya çalışıyoruz yerine göre tabi ki. Sığıyorsa her zaman en mantıklısı ne ise onu takmaya çalışıyorum.

Daha öncesinde de 72 amper vardı ancak, az öncede dediğim gibi aslında normal de daha ufak bir amper varmış araç ilk çıktığında. Akü yeri biraz daha ufak 72 ampere göre. Bundan dolayı aküyü koyunca, akü yerini ortalama 3 cm taşıyor. Yeri kurtardığı için takılabilir. Sonuç olarak akü ayağı yardımıyla akü sabitlendiğinden kıpırdama şansı olmuyor. 60 amper akü taksanız da olur. Ancak 72 amper akü daha güzel olacaktır. Daha verimli daha uzun ömürlü olacaktır. Gerçi arada fiyat farkı var ona siz karar verin diyelim o halde.

Gelelim diğer hususu izah etmeye. 72 amper akü taktım dedim ancak, şuna takılmayın. 72 amper akü standart ölçülerdeki aküdür. Marka marka amperler 3-5 amper yukarı aşağı olabilir buna çok takılmayın. Marş esnasındaki EN kuvvetine de bakabilirsiniz, akünün etiketinde yazacaktır. Bunu şundan dolayı yazıyorum. İnternet ortamında arama yaparken, neyi arama yaptığınızı bilerek, bilinçli şekilde arama yapın diye, ona göre rahatlıkla fiyat araştırması yapabilin diye yazıyorum.

Detay Vermeye Devam

72 amper akü mesela, mutlu markasında 72 amper olarak geçer. Varta ve Bosch marka da 74 amper olarak geçer. Varta ve Bosch markasının 72 amperleri de oluyor ancak onlar alçak kasa oluyor. Boss marka akü de ise 75 amper olarak geçiyor aynı kasa akü. Markaları örnek verebilmek için yazdım. Yani amperler bu şekilde olsa da olur. O kadar amper farkından bir şey olmaz alıp takabilirsiniz. Önemli olan akünün kasasının ölçüsüdür, yerine olmasıdır, sığmasıdır. Ondan sonra amper olarak en uygun olanı tercih etmek gelir.

Son olarak toparlamak gerekirse. Peugeot 307 marka ve model araca 72 amper akü almalısınız. Güzel olan budur, daha iyi olacak olan. Ancak modeline ve yakıt türüne göre değişiklik gösterme ihtimali mevcut az da olsa. Bundan dolayı özellikle internetten akü alırken ölçülerine mutlaka dikkat ediniz. 60 amper akü de taksanız çalıştırmaz diye bir şey yoktur, olur ancak ömrü 72 amper aküye göre kısa olacaktır.

Peugeot 307 Aküsünün Montajı

Aküsünü monte etmek çok kolay. Çoğu araç da olan standart somunlu kutup başları bu araç da mevcut değil, buda işi kolaylaştırıyor. Mandallı olan kutup başlarını açarak yeni akü yerine kolaylıkla takılabiliyor. Alt orta kısımda aküyü sabitleyen vidayı önce sökmelisiniz elbette. Daha sonrasında mandalları açıp eski aküyü çıkartabilir ve yerine yenisini yerleştirebilirsiniz. Eğer aracınız da orijinal teyp var ise radyo kodu gidebilir. Kesin gider demiyorum ufak da olsa bir ihtimal mevcut. Bundan dolayı elektriği kesmeden akünün değişimi gerekebilir. Yoksa radyo kodu yeniden girilmeli elinizde yok ise servisten yeniden alınmalıdır.

Akü Fiyatları

Bu aracın yani peugeot 307 akü fiyatlarını elbette biliyorum ancak buraya yazmak istemiyorum. Sebebi ise güncel tutamayacak olmam. Çünkü bir sürü yazım olacak bir süre sonra, bundan dolayı hepsini tek tek güncelleme fırsatım olmaz ise, ne alıcıları ne de satıcıları mağdur etmek istemem. Zaten sektörün büyük kanası, güncel site bulmak zor bu konuyla alakalı. Bundan dolayı bir süre sonra fiyatlar değişir ise, sizleri yanlış bilgilendirmek istemiyorum. Ancak şu an itibariyle yaz dersen yazı tarihinde bu akünün fiyatı, markalara göre değişiklik göstermek de olup 300 lira ile 400 lira arasındadır eskisini verdiğiniz takdirde. Ortalama fiyat verdim. Bazı büyük internet sitelerinden ise eskisini vermeden tedarik edebilirsiniz o zaman da fiyat biraz daha yukarı doğru ilerlemiş olacaktır. Aküler depozitoludur, eskisini verince fiyatı düşülür. Vermeyince eklenir bundan dolayı da daha pahalıya gelmiş olur size.

6 Comments
  1. 20 Şubat 2020
    • 20 Şubat 2020
  2. 24 Aralık 2020
    • 29 Aralık 2020
  3. 13 Şubat 2021
    • 13 Şubat 2021

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir