Peugeot Partner Aküsü Kaç Amper

Tekrar merhaba,

Peugeot Partner aküsü kaç amper bunu yazmaya başlamadan önce, araçların aküleri hakkında bilgi paylaşımı yaptığım bloğuma hoşgeldin demek istiyorum. Siteden ayrılmadan önce tercih ettiğin akünün markasını, sitenin en  altında veya sağ kolonda yer alan ankette cevaplamayı unutma. Böylelikle marka konusunda araştırma yapan insanlara bir fikir vermiş olursun.

Gelelim başlıkta yer alan peugeot partner marka aracın aküsünün detaylarını vermeye. Çok karışık bir durum yok aslında bu araç için, lakin hiç bir fikri olmayan insanlar için yararlı olacaktır. Zira bir çok aracı yazıp da partnerin aküsünü yazmadan geçmek de olmazdı. Bu aracı bende kullandım. Daha önce bir kaç kez akü değişimi de yaptım. Akü montajı oldukça kolaydır bu araçta. Orta dip kısmında aküyü sabitleyen bir somunla sabitlenmiş akü ayağı ve iki tane kutup başı gevşetilerek akü değişimi gerçekleştirilir.

Peugeot Partner Aküsü Kaç Amper

Peugeot Partner marka aracın aküsü 72 amperdir. Normal standart 72 amper. Bazı markalarda 74 amper olarak geçebilir aynı kasa akü. Örneğin Varta akü de 74 amper olarak geçer. Bazı markalarda 75 amper olarak geçer. Ama çoğu marka da 72 amper olarak geçmektedir. Marka marka amperler 3-5 amper yukarı veya aşağı olabiliyor. Ancak akülerin ebatları aynıdır. Daha büyük bir ampere gerek yok, bu amper yeterlidir, yerine sığma noktasında da sıkıntı olur zaten daha büyük amper takmak. Bu aracın tüm tipleri için durum aynıdır. Yani camlı olsun panelvan olsun, yeni kasa olsun eski kasa olsun, genellikle yüz de 97 araç da farklı bir durum yok ise 72 amper akü tercih edilmesi gerekir.

https://www.akufiyatlarim.com/72-amper-aku-fiyatlari

Alacağınız Akünün Ölçülerine Dikkat Edin

Aslında bakarsanız belki bu araç için çok önemli değil ancak bir çok araç da amperden önce bakılması gereken şey akünün ölçüleridir. Daha doğrusu üzerindeki akünün ölçüleri değil, akü yerinin alabileceği maksimum ölçülerdir. Çünkü daha önce ucuz olsun diye olması gerekenden farklı bir akü takılmış olabilir. Bu da sizin aynı hatayla devam etmenize sebep olabilir. Akü yerine sığacak maksimum amper tabi ki abartmadan sizin için daha verimli olacaktır. Yüksek takayım dersiniz ama yerine sığmayabilir bundan dolayı, akünün amperi ne kadar önemliyse akünün ölçüleri de o kadar önemlidir. Mesela yüksek olsun güçlü olsun, tesisat var vs diyerek 90 amper takayım ben demenizin bir anlamı yok çünkü yerine sığmaz. Daha yüksek ve geniş olacaktır bu akü.

Akü Alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Akü alırken, akünün ölçüleri, amperi, markası, EN gücü, garanti süresi ve yetkili servis ağı ne derece yaygın bu çok önemlidir. Öyle ki 30 lira daha ucuz olsun diye aldığın akünün, bulunduğun il de yetkili servisinin olmadığını sonradan öğrenmek hiç hoş olmuyor. O sebeple baştan bakmak lazım böyle şeylere. Sonra yetkili servis için il değiştirmek zorunda kalabilirsin. Bir bakmışsın 100 lira mazot yakmışsın veya 60 neyse. Daha ücra köşeler de yetkili servis noktası daha geniş markaları tercih etmek daha mantıklı gibi bana göre, tabi imkân meselesi.

Akü alırken bulunduğunuz iklimi, aracı kullanım sıklığınızı, aracın modelini de göz önünde bulundurarak bir marka tercih etmenizi tavsiye ederim. Doğu Anadolu bölgesindeki bir aracın durumuyla Batı illerinde yaşayan aracın durumu iklimden etkileneceği gibi trafiğin az olması bile bir etken olabilir. Zira aynı kilometreyi İstanbul da 15 dakikada yaparken, doğuda 5 dakika da yapabilirsin, bu da aracın şarz etmesi için gereken sürenin daha az olması anlamına gelmektedir. Bu tip bölgelerde EN kuvveti daha güçlü bir akü tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Yine çoğu araçta modele veya motor gücüne göre akünün amperi değişiklik gösterse de peugeot partner marka ve model araç da bu geçerli değildir. Hemen hemen hepsinde 72 amper takılması uygundur. Start stop araçlarda durum farklıdır bunu da belirtmek isterim. Onların aküleri daha farklıdır, dolayısıyla amperleri de farklı olabilir. Yeni modellerinde daha çok bu özellik olduğundan daha onların aküleri bitmediğinden denk gelmedim açıkçası. Bir gün denk gelirse ilk fırsatta onun hakkında da bilgi paylaşımı yaparız inşallah.

Peugeot Partnera Daha Düşük Amper Takılabilir Mi?

Peki bu araç ile ilgili çok sorulan sorulardan bir tanesini cevaplayarak yazımızı noktalayalım. Peugeot partnera daha düşük amper takılabilir mi? Bu soru çokça duyduğum bir soru veya insanlar bilmeden bu araca 60 amper akü isteyebilmektedirler direkt olarak. Peugeot partnera 60 amper veya daha düşük amper akü takılabilir mi 55 amper veya 72 amperden daha düşük akü takılabilir mi bu konuyu şöyle özetlemeye çalışayım.

Mesela ben de Fiat ducato marka araç vardı. Bu aracın normal de aküsü 100 amper veya 110 amperdir. İkisi de olur. Benim aküm bittiğinde idareten yolda kaldığım için 72 amper akü taktım. Çalıştırdı mı çalıştırdı. İşimi gördü mü gördü lakin bu aracın aküsü bu değil. 2 haftaya yakın kullandım bir sorun çıkarmadı ancak, her marşa bastığımda veya kapıyı açtığımda acaba bir sıkıntı olacak mı diye de bekledim. Çünkü kapı otomatik kapı, ekstra şeyler de mevcuttu araçta buna rağmen kullandım.

Demek istediğim şu aslında peugeot partnera da 60 amper akü takabilirsin. Çalıştırır fakat asıl randımanlı olan bu araç için 72 amper aküdür. 60 amper fiyat olarak ucuz olsa da 72 amper aküye göre daha kısa ömürlü olacaktır. Kullandığın süreyi de göz önünde bulundurursan aradaki farkı çıkartırsın zaten. Ayrıca 72 amper akünün marş gücü 60 ampere göre daha yüksek olacaktır. Aküler de hususi kullanımlar da 2 yıl, ticarilerde ise 1 yıl garanti vardır. Olası bir sorunda yetkili servise gittiğiniz de 60 amper akü takarsanız, servis yetkilisi size düşük amper taktığınızı ve bundan dolayı yaşadıklarınızın normal olduğunu veya bu durumda akünün garanti dışı kaldığını da söylemesi muhtemeldir.

Sonuç olarak; olması gereken 72 amperdir. 60 amper takarsan da araç yürür mü yürür. Ama dediğim gibi güzel olan, olması gereken 72 amperdir. 60 amper marka alacağınıza, 72 amper daha duyulmamış marka olmayan ama kaliteli aküleri de tercih edebilirsiniz. Çünkü marka olan 60 amper akünün fiyatıyla, marka olmayan akünün 72 amperi hemen hemen birbirine yakın olacaktır. Tabi bu sadece benim fikrim, ben yazarım gerisi size kalmış.

İmkan meselesi tabi ki durum yoksa araç da lazımsa kısa vadeli çözüm olarak 60 amper akü takılabilir, ancak sonuçlarına katlanmak kaydıyla. Şöyle bir durumda var. Genellikle maalesef karşılaştığım bir durum daha var. Aracı satarken, markasız, ucuz, olması gerekenden daha düşük amper takmak. Akücü olduğum için mi bilmiyorum fakat, ben bir aracı alırken, kaputu kaldırdığımda ilk baktığım şey akünün amperi ve markası. Hadi siz amperi bilmek zorunda değilsiniz ama kaputu kaldırınca marka bir akü görmek veya kaliteli, düzgün bir akü görmek bende, bu insan arabasına değer vermiş izlenimi bırakıyor. Bunu da unutmayın derim 🙂

İyi yolculuklar.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir